Jdi na obsah Jdi na menu
 


Už nikdy bez mobilu

Mobily dnes nosí v kabelkách i ženy, které mu dlouho odolávaly a nechtěly "utržené sluchátko" vpustit do svého soukromí.

Petra má stále v živé paměti, když si s manželem před 13 lety zařizovali společnou domácnost. V té době patřilo přání zřídit si pevnou telefonní linku do kategorie snů. Dnes ji samozřejmě už dávno mají a každý člen rodiny navíc ještě používá svůj mobil.

Kromě toho mohou kdykoliv komunikovat také prostřednictvím internetu, respektive e-mailových zpráv. "Byla jsem často zoufalá, vzpomínám na situace, kdy jsem byla sama s miminkem a kvůli každému telefonátu jsem se musela s kočárkem vypravit k telefonní budce. Sousedy jsem nerada obtěžovala, stačilo, že k nim v nutných případech volali naši příbuzní a známí," vzpomíná Petra na složité začátky.

Finanční situaci rodiny se mladá maminka snažila vylepšit tím, že překládala texty z němčiny, ale ani to nebylo jednoduché. "Zkusili jste někdy shánět práci bez telefonu? V dnešní době je to úplně nepředstavitelné, vlastně už ani nechápu, že jsem se tenkrát občas k nějaké práci dostala. Byla jsem odkázána na dobrou vůli svých známých, kteří mě zavčas informovali," přibližuje Petra svoji tehdejší životní realitu.

Beznadějná situace dohnala jejího manžela dokonce k tomu, že skočil na lep podvodníkovi, který mu za úplatu slíbil zajistit zřízení telefonní linky. Peníze samozřejmě zmizely v nenávratnu.

Učiněný zázrak

"Když manžel přišel poprvé domů se služebním mobilem, který se sice rozměry blížil spíš krabici od bot než dnešním modelům, myslela jsem, že se stal zázrak," říká Petra.

Brzy poté se rodina dočkala i vytoužené pevné linky. "Byla to nádhera, manžel mi volal, když jsem byla sama doma, mohla jsem se domluvit, kdy kam vyrazíme s kamarádkami a s jejich dětmi, no zkrátka najednou jsem nebyla ´odstřižená´ od světa," popisuje Petra změnu, kterou pro ni znamenalo mít k dispozici něco, co je dnes naprostou samozřejmostí.

 

Nemusí být s obrázky

Dnes vlastní v pořadí už čtvrtý mobil, ale sama říká, že na modelu jí nezáleží. "Hlavně, že funguje," směje se, "nemusí být růžový, s obrázky, s přívěsky, je mi to jedno."

A jak ho využívá? "Denně posílám několik textových zpráv, píšu rychle, stručně a výstižně, ovšem ve srovnání se svým mužem i tak píšu hotové romány, jeho SMS totiž mají většinou podobu jednoslabičného souhlasu nebo odmítnutí.

A co pro ni mobil znamená? "No přece úžasný komunikační prostředek! Vůbec si nemyslím, že by lidé kvůli technickým vymoženostem spolu méně komunikovali, moje zkušenost je spíš opačná - díky mobilu jsem neustále v kontaktu s lidmi, o které stojím. A také se s nimi častěji domluvím na osobním setkání,říká Petra

TOPlist

 

 

 

Opatření proti krádežím mobilních telefonů
 
 
 
MOBILNÍ TELEFONY
 
Ahoj všichni,
V případě, že ztratíte, nebo Vám někdo odcizí Váš mobilní telefon,
můžete proti tomu něco udělat. Vytočíte-li (samozřejmě teď, po
odcizení by to šlo dost těžko) na Vašem mobilním telefonu
 
     * # 0 6 #
 
zobrazí se na displeji 15 místné výrobní číslo Vašeho přístroje ( IMEI).
Někam si ho poznačte a v případě ztráty nebo odcizeni Vašeho
telefonu, nahlaste toto výrobní číslo Vašemu operátorovi. Ten bude
schopen Váš přístroj zablokovat a i po výměně SIM karty bude
přístroj nepoužitelný. Pravděpodobně už svůj telefon neuvidíte,
ale aspoň si můžete být jisti, že kdokoli Váš telefon má, nemůže ho použít
ani dále prodat.
Udělá-li to takto každý majitel mobilního telefonu, nebude důvodu, proč
telefony dále krást.